Pomoc dla Ukrainy- podstawy prawne

Szanowni Państwo,

bardzo proszę o zapoznanie się z treścią naszego biuletynu. W czasie kiedy miliony Polaków wykazują się wspaniałą postawą obywatelską niosąc pomoc uchodźcom z Ukrainy, możemy to robić w bardziej świadomy sposób. Wiele profesjonalnych instytucji przekazuje komunikaty dotyczące najbardziej efektywnych form pomocy, dotyczy to m.in. leków czy ubrań. Pomoc powinna być mądra i kierowana strumieniem zapewniającym jak najlepsze wykorzystanie przekazanych darów.

W naszym odczuciu dotyczy to również przekazywania przez Polaków środków pieniężnych lub dokonywania zakupów na rzecz uchodźców. Pomocne w racjonalizacji wydatków i zwiększające potencjał pomocy o 10% a nawet 40% są funkcjonujące przepisy prawa podatkowego. Zachęcam do ich wykorzystania, abyśmy mogli jeszcze bardziej wspomóc Ukraińców. Ustawodawca nie zapomniał o ulgach honorujących ofiarność Polaków.

Jak to zrobić?

  1. Jeśli decydujemy się na przekazanie środków pieniężnych, co bywa najbardziej efektywne jeśli chodzi o leki czy sprzęt wojskowy- wskazana jest pomoc przez uznane Organizacje Pożytku Publicznego. Tylko w takim przypadku można wydatkowane środki odliczyć z podstawy opodatkowania (osoby fizyczne do 6% dochodu, osoby prawne do 10% dochodu), a co za tym idzie zwiększyć swój potencjał pomocy. W treści przelewu należy wskazać cel darowizny. Czy fundacja, stowarzyszenie albo kościelna osoba (dotyczy to prawie wszystkich kościołów) ma status organizacji pożytku publicznego można sprawdzić na stronie: https://spis.ngo.pl/?cat%5b2902%5d=2896.

Z ulgi tej można również skorzystać przekazując dary rzeczowe, wymaga to jednak poświadczenia odbioru.

  1. Kto już rozlicza PIT-a rocznego może przekazać 1% podatku na cele pożytku publicznego. Nie jest możliwe skorzystanie z tej ulgi bez złożenia zeznania rocznego. Kwotę 1% od podatku przekazuje Urząd Skarbowy. Bez zmiany przepisów tą formę wsparcia powinniśmy pozostawić w rezerwie.
  2. W przypadku przekazywania środków pieniężnych lub darów na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła Katolickiego można odliczyć 100% wartości darowizny- jeśli:

–  kościelna osoba prawna przedstawi darczyńcy pokwitowanie odbioru oraz

– w okresie dwóch lat od dnia przekazania darowizny sprawozdanie o przeznaczeniu tej darowizny na działalność.

  1. Inną formą pomocy nie wynikającą wprost z przepisów podatkowych, ale uznawaną w wielu interpretacjach Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej są wydatki realizowane przez przedsiębiorców na cele związane ze „społeczną odpowiedzialnością biznesu”. Dotyczy to społecznie użytecznych wydatków, takich jak infrastruktura socjalna i społeczna, place zabaw dla dzieci, inwestycje drogowe. Tego typu koszty mają na celu budowanie dobrej opinii przedsiębiorców w otoczeniu lokalnym. Naszym zdaniem może to również dotyczyć wydatków na wspomaganie uchodźców lub wydatków pokrewnych. Zamierzamy złożyć w tej sprawie wniosek o interpretację do KIS. Pozytywna odpowiedź skutkowałaby możliwością zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodu oraz prawem do odliczenia podatku VAT od zakupów (podatku naliczonego). Nie jest to pewne, ale trudno sobie wyobrazić negatywną interpretację.
  2. Jeśli dokonamy (dotyczy podatników VAT) zakupu produktów spożywczych i przekażemy te produkty organizacji pożytku publicznego (najlepiej profesjonalnie zajmującej się dystrybuują darów), czynność taka jest zwolniona z VAT, ale możemy odliczyć podatek naliczony zawarty w fakturze zakupowej. Przekazanie wymaga formy protokołu.

 

Szanowni Państwo!

Z wielu względów zalecamy mądre okazywanie pomocy, ponieważ jej racjonalizacja pozwoli nam na przekazywanie jej w jeszcze większym zakresie. Pragnę również zauważyć, iż władze szykują zmiany w prawie podatkowym, które dotyczą głównie zwolnienia z opodatkowania darowizn i nieodpłatnych świadczeń osób, które uzyskują pomoc, a więc uchodźców. Nasze przepisy w tej materii nie są precyzyjne. Cóż powiedzieć. ..

Jednocześnie pragnę podkreślić, iż Zespół A.F.O. wesprze każdego, kto zwróci się do nas z poradą w sprawie wsparcia uchodźców oraz sprawach pokrewnych.

 

Na koniec chciałbym podziękować i wyrazić szczere słowa uznania wszystkim, którzy w tych trudnych czasach nie są obojętni na losy tak niesprawiedliwe doświadczonych przez rosyjską agresję Ukraińców. Ogrom serca jaki codziennie widzę w postaci darów rzeczowych, pieniężnych, pomocy psychologicznej i prawnej czy oferowania miejsca w swoim domu jest niesamowity. Działajmy dalej!

Z wyrazami szacunku

Waldemar Szewc

Kancelaria Doradztwa Podatkowego A.F.O.

Członek Prezydium Rady Dolnośląskiej Izby Gospodarczej

W załączeniu  Biuletyn z przepisami dotyczącymi zwolnień oraz ulg podatkowych.

Pomoc dla Ukrainy – podstawy prawne

Dołącz do Dig, to proste!

Wysyłasz
formularz

Analizujemy
Twoje zgłoszenie

Korzystasz
z benefitów